Hlavička stránky

Co se skrývá na zadní straně


  Pohlednice, která takzvaně prošla poštou, je zajímavá z obou stran. Někdy je dokonce text zajímavější než obrázek, případně obrázek doplňuje. Níže naleznete několik ukázek vzkazů z pohlednic. Jsou reprodukovány i s pravopisnými chybami, tak se, milí čtenáři, nelekněte.


Pohlednice - K. k. Eisenbahn und Telegraphen Regiment
Adresováno spanilé (a možná nevěrné) slečně Helušce. Datováno 1910.
Velectěná!
Jest mě velice divné proč as od Vás nedostávám žádné zprávy neb jsem Vám  zaslal 2 psaní neb snad máte již náhradu. Žádám Vás laskavě by  jste mě zdělila mohu-li Vám dále psáti bych snad Vás přejeteli si  více dopisy svými neobtěžoval což by mě málo potěšilo. Tak krátce zapomenouti na  Vás jest mi nemožné. Čekám na  lask. odp. Vaší.
Srdečně Vás pozdravuji Jos. Paulus

Pohlednice - Sušice
Vícezáběrová pohlednice adresovaná ctěné slečně Marii Strnadové u milpí. Schönbaumové
Drahá sestro!
Poněvádž jsi nám psala, že jsi ony věci již poslala minulé pondělí a já doposud ničeho neobdržel, píši Ti. Nevím tedy, zda-li se to ztratilo, nebo ještě-li jsi to neposlala. Piš nám tedy hned. Neposlala-li to ještě pí. Relichová, vezmi si to od ní a pošli sama. Takhle bychom se toho nedočkali. Zdraví tě V.a B.

Pohlednice - Červený Hrádek
Adresováno "milené přítelkyni", psáno slohem vytříbeným...
Milá Zdenko!
Nemohu opomenouti, abych za tak pěkný pohléd Ti nepoděkovala. Něco tak něžného, prostinkého, toť obraz duše smýšlení. Věru máme i my všichni zapotřebí nějakého ochránce pečlivého, vždyť my jsme také těmi dětmi na nejisté lávce životní. Zatím dosti o tom. Přijmi srdeční pozdrav a milou vzpomínku ode mne - Karly

Pohlednice - Zesnulý František Josef I.
Odesláno z Vídně, datováno 30. 11. 1916, adresováno panu Kaiserlikovi v Sarajevu. Konec textu je nečitelný.
Milý pane Kaiserlik!
Byl jsem na sprovodu našemu stařičkému panu císaři, byl jsem jak deputace od  B.f. neboť jsem byl zde ve špitále a mohl jsem jen na  sprovod. Dnes jedu do  Srpska ( 2. XII.) a pak nevim sám co bude semnou. Budu psát z Bjel. Srdečný pozdrav na Vás ......

Pohlednice - Dubeč
Pohlednice je datována 25.11.1918.
Fanouši
pac a pusu Ti posílám do Tvého zakouti. Jak se Ti daří? Dobře, nyni se to i volněji dýchá než za vlády Orlů. Nikdy jsme si nepomyslil, že to takhle skonči. O ta radost z toho, že jsme se dočkaly osvobozeni naši drahé vlasti. Dik buď všem, jež na tom dilo maji. Myslim že budeme muset ještě nastoupiti službu vojenskou ale jest to pro nás, přineseme tež něco pro naši svobodu. Kádr máme v Praze v Motole.
če Pozdrav na Tvé rodiče nazdar občane J...

Pohlednice - Chicago, Union Park
Adresováno panu Pauknerovi v Hrejkovicích, odesláno z Chicaga, datum na razítku, bohužel, nečitelné. Že by od krajana, co už zapomíná jazyk?
Drahi stričku a Bohoušku a stázko a vaše drahé dítki
Přimněte odnás všeh tisiceri pozdrav a milou spomínku stále si navás navčecki spomináme jestli ste zdrávi jak násto zarmoutilo ževám zemřel Jeníček. Jenám holíto. mivám zati pohledy děkujem mivám pošlem našeho karlíčka navobrásku. vonšel prvně ksvatemu přímání. stásko pozdravuj tvoje rodiče. náš karlíček posíla vašim holkám pusu. tisiceri pozdrav K. J. O. (pište nám brzi těšíme se nadopis)

Budapešť - Budapest
Pohlednice - Budapešť - Budapest
Adresát: Ctěný Pán p. Václav Hoffman, Böhmen.
Milý příteli.
Přijmi ode mne srdečný pozdrav tež na tvoji rodinu a kamaradi. Jak jsem od tebe dostal pohled tak jsem ti na něj druhy den hned odepsal a to pohled ze Srbska naši kanonyři.
S pozdravem H.J.

Pohlednice - Budíček
Adresováno panu Josefu Hofmanovi u fy Radio-Titan
Jožko!
Předem přijmi srdečný pozdrav a vzpomínku. Počítám, že jsem se minul povoláním, neboť je to samé praní a zašívání výstroje. Dnes jsme balili plnou polní. Ráno ve 4 hodiny budíček a navlíknem to na sebe a tradá do Čáslavi. Ale počítám, že mě pošlou brzy zpátky a rovnou na 1. Budu zahajovati kariéru co by radiotelegrafista. Též pozdravuj ostatní v dílně a že jim přeju vše nejlepší a též pozdravuj doma. Již končím.
S pozdravem Karel

Pohlednice - Paříž - Paris, La Bourse
Odesláno z Paříže 8.12. 1924, adresováno sl. Kašparové
Milá Slávko! Přijmi můj první pozdrav z daleké Paříže. Dostal jsem se sem dobře. Ch. mě přišel naproti jeli jsme autem domů. Jest to zde hrozné ten velkoměstský ruch umět se v tom pohybovat.To jsem si nedoved představit. Přál bych Ti to také něco takového zažít. Až se zde trochu okoukám tak půjdeme skrz místo. Byt máme malý ale slušný a čistý. Doufám že vše dobře dopadne. Zatím končím a pozdravuju a líbám Tě MP (?)

 Vídeň. Wien II., K. k. Prater
Pohlednice - Vídeň. Wien II., K. k. Prater
Odesláno z Vídně v roce 1908, adresováno do Prahy. Část textu je špatně čitelná
Moji drazí! Já Vás moc líbám. Moje milovaná Mařenko nebylo li by snad moudřejší kdybysi byla tak dobrá jen štof na blůzku mi koupila a poslala do Chýnova. Mařka Milkova by mi to ušila, barvy aby se to šikovalo kté zelené mé zimní sukni, kdyby si dostala to samé bylo by mi milejší. Mařenko po 150kr. po zlatém .......(?) ta sametová by přišla moc draho. Až bysi jela mohla bys to do Chýnova vzít, piš mocli peněz, můžeš jen kartu poslat. Mařenko moje snad se nezlobíš. Zárověň píši p. Rychtařík.... Srdečně Vás oba pozdravuji a moc líbám, těším se až Karlík mě přijede navštívit. Na zdar pani hostinská

Pohlednice - Veselé velikonoce
Adresováno slečně Helče - krásný příklad onikání.
Veselé velikonoce, přeje všem Vilma F.
Vzpoměla si na mne také někdy lístečkem ano? Co dělá? Vyšívá že ano? Já též
Na shledanou

Pohlednice - Mode Non plus ultra
Adresováno spanilé slečně Bětunce, nedatováno (cca 1910).
Drahá Bětunko!
Přeji šťastné a veselé velikonoce Tobě a celé rodině.Též aď přijme p. Knížko odemne. Bětulinko kdy se budeš vdávat. Jak jsi byla dlouho v Makotřasích. Mohla jsi dobře přijet s Pepou knám. Mnoho vzpomínek a pozdravů zasílá A.....

Pohlednice - Společná fotografie
Datováno 20.1. 1915, odesláno z Budapešti.
Milovaní rodiče!
Jsem zdráv a jak vyhlížím vidíte z této podobizny. Psal jsem Vám 3 lístky, dostali jste je? Co pak děláte? Jste zdrávi? Těším se na brzký návrat. Odtud pojedeme pryč. Kam nevíme. Zde je u nás Hlubůčkú z Kuchelny. Nezapomeňte na Vašeho Vás milujícího Edu.

Pohlednice - Žehušice, obora - 1000 letý dub
Rok 1943
Niká Haničko,
je zde mnoho sněhu, tolik, že ani nemůžeme bruslit. Celé prázdniny jsme jezdili na saních s rolničkami. Nyní se sníh měmí ve vodu, taje, pročež jedeme dnes do Prahy. Při odvodech vzali nám Smaragda a 5 jiných koní. Srdečný pozdrav Helena.
Milost. paní ruku líbám.

Pohlednice - Společné foto
Datováno 15.7. 1915.
Milý přítely!
Přijměte ode mně nejsrdečnější pozdravení s celou rodinou. Jsem chvála pánu Bohu zdráv a doufám, že i Vy s celou rodinou se při zdraví vynacházíte. Pozdravujte ode mně p. správce a všechni známé. Piště mě co jest tam nového a jaká jest úroda. Ještě jednou Vás zdraví Váš přítel Karel Sedlák

Pohlednice - Z c. a k. karantenní stanice
Adresováno jisté spanilomyslné slečně, rok 1916.
Velectěná!
Vzpomínám jak as dostala jste se do Náchoda a jak uběhlo Vám čekání v Chocni. Je jž 11 hod. v noci a já ještě pracuji - Vy zajisté již spinkáte. Viďte že? Příchod můj dopadl nad všechno očekávání velice dobře. Byli rádi, že jsem přijel. Což uvidíme se ještě někdy? Jak dopadlo přivítání Vaše? Což pan K? Mělť radost s příjezdu Vašeho? Zasílám Vám kousek naší stanice a těším se na ctěnou odpověď Vaši. Ručku Vám líbá F.

Pohlednice - Muž v uniformě
Datováno 1915.
Milá Mařko
Dostal jsem právě Tvůj dopis, jejž jsem s určitostí očekával. Příští týden na shledanou nebudu proto ani psáti dlouhý dopis. O svátcích jsme ani nevěděli, jsme opět ve službě mimo Vídeň, tentokráte ve Víd. (? - nečitelné). Až pojedu stavím se v Trutnově u máti. Božčin lístek jsem obdržel. Ku Tvým narozeninám přijmi mé nejsrdečnější přání stálého zdraví a brzký konec dnešní situace, to ostatně zařídíme již sami. Mnoho pus a pozdravů Tobě a Božce. Tvůj Jožin

Pohlednice - Vánoční přání
Adresováno ctěnému panu Jos. Rádlovi, datováno 1907.
Přeji Tobě v každé době ať Ti osud jako dosud jenom radost přinese, v tvé pak hrudi mír ať budí, bys moh´ vesel poskočit, to Ti přeje na 28. pros. 1907 J. Soukup

Pohlednice - Kramoly a Ústí
Adresováno panu V. Vondřichovi, řediteli filiálky Laurin a Klement, datováno 12.3.1919.
Drahý strýčku!
Těšil jsem se, že už půjdu tento měsíc do civilu a na tu Francii a zatím jak doufám ztrávím zde na hranici ještě dost dlouhý čas. Ostatně je teď hezké počasí a romantická krajina zde se ni dost dobře zamlouvá. Práce mám dosti a hlavně pašeráky a jinak i velice dobrý apetit. Ještě, že se dá tak pro jednotlivce lecos sehnat, jinak by i žaludek začal bolševizovat. Uctivý pozdrav na ct. slečnu.
Zdraví Tě a líbá Tvůj oddaný Sláva